Close
Profesionln kosmetika FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE

KOSMETICKÉ SALONY PO PANDEMII

ČLÁNEK KE STAŽENÍ

V našem životě se změnilo mnohé, jinak tomu není ani v případě kosmetických salonů. Jak bude vypadat jejich provoz? Na naše otázky odpověděla Marcela Baldas, která se více než dvacet let věnuje odborné kosmetologii.

Paní Baldas už téměř deset let u nás a na Slovensku školí kosmetičky ve fyziologickém přístupu při péči o pleť, který vychází z bioceutického konceptu značky NATINUEL.

Změnila se pleť a požadavky návštěvníků salonů?
Ano, ať už nošením roušek, kdy se někomu zhoršila pleť mechanickým drážděním, reakcí na materiál, nebo zafungoval stres zvýšené používání chemických dezinfekcí, mnoho lidí ji má právě teď zcitlivělou a trpí také nečistotami. Dobrou zprávou je, že už během vynucené pauzy se hodně
odborníků z oblasti bioceutik zabývalo řešením těchto problémů a na základě poptávky jsme začali školit kosmetičky.

Co si myslíte, že ovlivní nákupy kosmetiky v nejbližší době?
Doufám, že nákupy budou promyšlenější z hlediska množství a víc bude rozhodovat kvalita. Jsem přesvědčena, že po krátkém období, kdy se budou řešit problémy související třeba i s přehnaným dezinfikováním, se vrátíme k anti-agingovým procedurám. Máme spoustu novinek, nestihli jsme je uvést do praxe. Teď řešíme spíše citlivé pleti, které musíme stabilizovat. Je totiž rozdíl mezi dodržováním hygieny a přehnaným používání chemie v domácnosti.

Nebudou se klientky bát navštěvovat kosmetické salony?
Postupy pro bezpečnost návštěvy kosmetických salonů jsme upravili tak, aby odpovídaly zvýšené bezpečnostní úrovni, ale nebylo ohroženo zdraví opečovávaných žen ani kosmetiček. Na kosmetickém trhu se určitě objeví hodně novinek, aby se posílila oslabená světová ekonomika. Ne každá novinka ale bude opravdu novinkou, i proto je dobré mít k ruce odborníka, kterému důvěřuji, což může být právě vaše kosmetička.

Je tedy lepší dávat přednost tradičním výrobcům kosmetiky před novinkami po koronavirové pandemii?
Doporučuji používat kosmetiku a doplňky stravy evropského původu. Oproti jiným trhům, ale třeba i americkým produktům, které musí splňovat americkou normu, je evropská norma pro výrobu kosmetiky a doplňků stravy mnohem přísnější. Nedoporučuji nakupovat kosmetiku nebo doplňky stravy přes e-shopy s dovozem ze zemí mimo EU, tam nemáte jistotu o postupech výroby. Navíc produkt z e-shopu není cílená péče pro váš typ pleti. Je to komerční produkt, který musí vyhovovat většině. Navíc vám ho může prodat kdokoliv, tedy i odborník na úplně jiné
záležitosti než ty související s péčí o pleť.

Jaký produkt si mají pořizovat zájemci o kvalitní, cílenou kosmetiku – oproti běžným produktům v obchodech? Je to sérum, nebo krém?
Ani jedno, je to jednoznačně produkt na šetrné, ale důkladné čištění pleti.

Proč je to nejdůležitější?
Je to obrana proti nečistotám, které pleti škodí. Čištění posiluje přirozené funkce pleti, mezi které patří i obranyschopnost. To je velice významná část výzkumu, kdy se zkoumá právě spolupůsobení vitaminů, pleť posilujících a látek eliminujících volné radikály, které nám pleť ničí a oslabují ji. Při čištění pleti doporučuji nepoužívat produkty se sulfáty. Ty se používají, aby produkt pěkně pěnil, narušují ale přitom chemické složení kůže a ta časem chřadne. Obsahovat by neměly ani alkohol. Pokožku vysuší a můžete mít mylný pocit, že se něco zlepšilo, obzvlášť pokud máte
mastnou pleť. Důležité je tedy vnímat očistu pleti ve dvou základních krocích. Jako první je rozpustit a odstranit líčení. Vhodné jsou k tomu odličovací mléka.

A který je ten druhý?
Druhý krok v rituálu čištění pleti je zásadní pro zdraví pleti a její mladistvý vzhled. Parametrů, tedy důležitých věcí, které bychom měli sledovat a které hovoří pro kvalitní produkt, je více. Měl by mít nižší pH, než je pH kůže. Místo pleťové vody hledejte spíše mycí mléka nebo gely, které se odmývají vodou. Cena produktu se bude odvíjet od jeho provedení. Biotechnologický produkt je dražší, ale také účinnější. Při rozhodování hledejte v historii produktu: biotechnologickým produktem se nestane produkt ze dne na den, to se spíše snaží prodejce zaujmout v zájmu zachování prodeje.

Biotechnologický produkt je většinou vyráběn synteticky, není tedy důvod se bát takto vyráběných produktů?
U Natinuelu používáme rádi výrok první ženy, která mohla pracovat s vědci a dostala i Nobelovu cenu – Marie Curie. Už na počátku minulého století říkala: „Není třeba se bát, je třeba pochopit.“ Kosmetičky pracující s bioceutiky znají už roky pozitivní efekt bioceutické péče na pleť, ale mimo to umí ty největší mýty a nepravdy vysvětlit. Vzdělávají se a ověřují si to, co je učíme teoreticky, i v praxi.

Jaké jsou to například mýty?
V první řadě je třeba rozlišovat kvalitní produkt od nekvalitního. Biotechnologicky vyspělý produkt na vědeckém základě je dermokompatibilní, tedy plně respektuje kůži a její přirozené biochemické mechanismy. Problém syntetického produktu hledejte v jeho nízké kvalitě, problémy s pletí způsobí i nekvalitní produkt přírodní. Teď se dostávám k vaší otázce: není pravda, že čistě přírodní produkt je to nejlepší pro kůži. Naopak, obzvlášť pokud se smíchá víc ingrediencí dohromady. Při výrobě přírodních produktů se nevychází z vědeckých studií zaměřených na aktivitu přírodních látek v kůži ve vzájemném působení, ale spíše z tradičního pojetí bylinek. A je rozdíl, zda užívám bylinku vnitřně, nebo ji aplikuji na kůži. To, co užíváním ve formě doplňku stravy udělá tělu dobře, pleť nerozezná a může odpovědět podrážděním.

A co přírodní kosmetika a všeobecný trend apelující na používání přírodních produktů?
V mnoha případech jde pouze o marketing, většinou u produktů, kde je složení výrobků na hony vzdáleno složení přírodnímu. Osobně nemám nic proti používání skutečně přírodního produktu, pokud není vyroben podle návodu na internetu a pokud nejste alergik nebo neřešíte problémy s pletí jako zcitlivělost, nečistoty, rozvoj akné. V těchto případech byste si na alergeny z přírody měli dát pozor.

Domácí výroba kosmetiky tedy raději ne?
Použít surovinu ze zahrádky, například salátovou okurku a přiložit si na obličej vychlazené plátky, může mít osvěžující relaxační účinek. Míchat si různé koktejly bez chemického vzdělání může být velice rizikové.

Považujete za důležitou pravidelnou návštěvu kosmetického salonu?
Kvalitní kosmetika spolu s moderní technologií a individuálním přístupem dodává nejen pohodu a komfort pro pleť, ale také řeší různé estetické nedostatky. Návštěva kosmetičky nabízí už mnohem víc než úpravu obočí a masáž. Výsledky, kterých docilujeme v relativně krátkém čase s ohledem na problémy pleti, stojí na vzdělání našich kosmetiček a kombinovaného odborného ošetření s používáním domácí péče.

PROČ JE DŮLEŽITÉ MYSLET NA PH
pH pleti je přirozeně mírně kyselé, tedy má nižší pH než třeba voda z kohoutku, což je dobře. Nižší pH dovolí specifickým látkám (kyselinkám), aby pleť čistily a hydratovaly. Mírně kyselé pH na povrchu pleti brání přemnožení mikrobů, které jsou přirozenou součástí našeho vnitřního i vnějšího prostředí, ale neškodí, pokud se nepřemnoží a pleť je v rovnováze. K tomu nižší pH produktů pomáhá (další látky zase k tomu, aby pleť byla odolnější). Důležité tedy je, aby se pH optimalizovalo.

PŘI VYBÍRÁNÍ KOSMETIKY JE DOBRÉ MÍT K RUCE ODBORNÍKA, KTERÉMU DŮVĚŘUJI, COŽ MŮŽE BÝT VAŠE KOSMETIČKA.